Skip to main content

Jak zvolit správný směr pokládky prken a jak dilatovat?

Nejčastěji je směr pokládky orientován k hlavnímu zdroji světla v místnosti, tzn. k oknu nebo terase. Prkna se kladou po směru dopadu světla. Není to však podmínkou, ale podlaha pak celkově vypadá lépe. Rozměry místnosti lze opticky ovlivnit směrem pokládky. Jestliže si chcete místnost opticky rozšířit, zvolte směr pokládky příčný (při vchodu do místnosti budou prkna napříč). Pokud si chcete místnost opticky prodloužit, zvolte směr pokládky podélný (při vchodu do místnosti budou prkna podélně). V úzkých chodbách doporučujeme zvolit podélný směr pokládky.

JAK A KDY DILATOVAT?

Dbejte na to, aby při celoplošném lepení a délce místností více jak 8 m (při směru příčné pokládky) byla podlaha dilatována. Existuje několik variant dilatování:

 • Korek (nejčastější způsob)
 • Pružné tmely
 • Přechodové lišty

Dilatační spáry musí být dodrženy i po celém obvodu místnosti. Podlaha se nesmí nikde v místnosti dotýkat jakékoliv stěny. V případě, že máte v místnosti sloup nebo jinou pevně vestavenou část (krb v ploše, střední příčku, atd.…), i okolo musí být dodržena dilatace. Příliš malá vzdálenost od stěn je nejčastější chybou při pokládce. Často se projeví až v létě, kdy se dřevěná podlaha v důsledku zvýšené vlhkosti vzduchu a teploty v letních měsících nuceně roztahuje. Dilatační spára popř. vzdálenost od stěn by měla činit min. 10 mm.

 • Poptejte nás

   Odesláním kontaktu souhlasíte se zpracováním osobních údajů

   Patříme mezi největší výrobce masivních a třívrstvých dřevěných dubových podlah v Evropě

   Adresa

   ESCO PODLAHY s.r.o.
   Blatenská 267
   387 31 Radomyšl
   Czech Republic

   Email

   podlahy@escopodlahy.cz

   IČ: 28075323
   DIČ: CZ28075323

   Copyright © ESCO PODLAHY s.r.o.   - Vytvořila digitální agentura Dapeshop s.r.o.